Apie mus Autoriams Bendradarbiai Redakcinė kolegija Paieška
 

Aktualijos, komentarai


Išleisti PS numeriai


Žurnalo turinys:

Įžanga

Istorija

Politika

Teisė

Kalba

Recenzijos

Komentarai

Tarp dokumentų

Bibliografija

Įvykių kalendorius

Informacinės technologijos


Konferencijos, seminarai, renginiai


Dirbkime kartu


Nuorodos


 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 


Leidinio koncepcijos metmenys

Doc. dr. Andrius Vaišnys

Mokslo darbų periodinis leidinys „Parlamento studijos“ skiriamas skelbti tyrimams bei pranešimams, susijusiems istorine, teisine, kalbine nacionalinio ir europinio parlamentarizmo tradicija, valstybės politinio gyvenimo raiška. Visa tai, kas per Lietuvos valstybės raidą yra išbarstyta jos parlamentarizmo puslapiuose, verta sisteminių tyrimų, nuoseklaus jų pateikimo, kad būtų parodyta ne tik Seimų darbo tradicija, jų vaidmuo demokratinės visuomenės brandai, bet ir sukuriama prielaidų įžvalgoms. Tad žurnale bei šioje svetainėje publikuojami darbai gali ir turi daryti įtaką Lietuvos politinės kultūros brandai, atskleisti ir skatinti šia kryptimi istorijos, teisės, lingvistikos, politologijos ir informacijos mokslų srities specialistų studijas. Parlamentarizmas yra daugialypis, tad ir jo studijos turi būti tarpdisciplininės.

Leidinys atrado savo skaitytojus ir autorius; tai ne tik politikai ar politicos stebėtojai – tai ir valstybės istorijos bei teisės tyrinėtojai.

Mokslo darbų leidinyje plėtojame pagrindinį tikslą – pateikti įvairių laikotarpių parlamentinio patyrimo problematiką, įvertinant įvykius, asmenybes, sprendimų pasekmes, procesus bei politines situacijas demokratinės pažangos aspektu. Redakcinė kolegija norėtų šiuo leidiniu tą tikslą pasiekti taip, kad atitinkamas Lietuvos politinis, istorinis, kultūrinis paveldas, atrandamas šaltiniuose ir autorių apdorotas, būtų sutelktas vienoje sistemoje. Ją sudaro ne vien periodinis žurnalas, bet ir ši svetainė: www.parlamentostudijos.lt

Žurnalo ir publikacijų struktūra turi visiškai atitikti moksliniams darbams (leidiniams) taikomus reikalavimus. Reikalavimai atsispindi atmintinėje autoriams.

Tarsi „patikrindami“ parlamentarizmui skirtų tyrimų kokybę, publikuojame straipsnius apie Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės politines valdymo reformas, kai buvo artėjama seimų įtakos link. Kodėl tai svarbu? Pirmiausia susimąstykime: jei mes tikrai pretenduojame į visapusišką LDK politinės tradicijos paveldą, tai turime būti kruopščiai išnagrinėję ir nubrėžę tradicinės sekos liniją iki pat Lietuvos Respublikos. Iki XXI a.

Kai mūsų atkurta valstybė XX amžiaus pradžioje tapo visiškai parlamentine, pagrindiniai ne tik vidaus, bet ir užsienio klausimai buvo svarstomi Seime. Atvirumo principas, kuriuo paženklinti valstybės istorijoje 1920 – 1926 metai (iš dalies būtų galima pasakyti – iki 1927 metų balandžio mėn.), tiesiog sudarė prielaidų ne tik Lietuvos visuomenei geriau pažinti demokratinio valdymo privalumus, bet ir geriau įžvelgti tarptautinių ryšių perspektyvą. Vėliau  - kaip žinome – uždaro modelio sprendimų priėmimo tvarka, antidemokratinių, vienodų ir vienodai primestų Baltijos šalims okupavimo scenarijų įgyvendinimas tik patvirtina parlamentinei santvarkai būdingo atvirumo, viešumo pranašumus. Persikeldami į naujausią, XXI a. pradžios laikotarpį – kupiną nacionalinės politikos prieštaravimų, turime parodyti, kad demokratija yra tautos vertybė tuomet, kai visuomenė perpranta jos esmę, kad tai yra tikrasis menas valdyti, o ne žaisti ir ypač... leisti žaisti Tautos vardu.

Politika, istorija, kalba, teisė – svarbiausi svetainės skyriai, kuriuose lankytojas atras „Parlamento studijų“ autorių pasiūlytus darbus, o tarp naujienų skelbsime pranešimus apie numatomus įvykius (renginius), kurie domina parlamentarizmo raidą tyrinėjančius ir valstybės gyvenimą moksliniu aspektu stebinčius piliečius.

Į pradžią