Gairės teminiams numeriams
Šis dokumentas sukurtas kaip gairės rengti ir administruoti žurnalo Aktualu rytoj / Relevant Tomorrow specialiuosius teminius numerius.
1 etapas. Minties leisti specialųjį teminį numerį (STN) iškėlimas
1. Specialiųjų teminių numerių (toliau – STN) temas siūlo vyriausiasis redaktorius ar kiti Redakcinės kolegijos nariai arba mokslininkai, neįeinantys į Redakcinę kolegiją.
2. STN privalo atitikti žurnalo misiją.
3. Sprendimą leisti siūlomą STN priima vyriausiasis redaktorius pasikonsultavęs su tais Redakcinės kolegijos nariais, kurie pasižymi ekspertinio lygmens žiniomis aptariamoje teminėje srityje.
4. STN turėtų būti paskirtas daugiau nei vienas redaktorius. Išskirtiniais atvejais STN galima patikėti rengti vienam redaktoriui. Tokiu atveju sprendimą daryti tokią išimtį būtina paremti aukščiausios ir nepriekaištingos redaktoriaus kvalifikacijos įrodymais.
5. Formalųjį sprendimą paskelbti STN leidimą visuomet privalo lydėti raštiškas kvietimas teikti publikacijas šiam specialiajam numeriui. Šis kvietimas privalo 1) būti parašytas glaustai ir konkrečiai; 2) laikytis akademinių tradicijų; 3) argumentuoti, kodėl STN tema yra aktuali ir inovatyvi. Vyriausiajam redaktoriui patvirtinus STN, kvietimas skelbiamas žurnalo svetainėje.
6. Tikimasi, kad STN redaktoriai sudarys šio STN recenzentų tarybą, į kurią bus įtraukti ne vien tik įprastiniai Redakcinės kolegijos nariai, tačiau ir mokslininkai bei praktikai iš išorės (tai yra neįeinantys į Redakcinę kolegiją), pasižymintys ekspertinio lygmens žiniomis STN teminėje srityje (jų kompetencija turi pranokti Redakcinės kolegijos branduolio kompetenciją šioje srityje). Praktikus derėtų įtraukti tuomet, kai STN temos apima aspektus, kuriuos nagrinėjant praktikai gali pasižymėti didele svarba.
2 etapas. Specialiojo teminio numerio (STN) redaktorių kvalifikacijos vertinimas
7. Kandidatas (-ai) atlikti STN redaktoriaus pareigas privalo pasižymėti pakankama kompetencija šioms pareigoms.
8. Kvalifikacija vertinama remiantis kandidatų publikacijų sąrašu arba kitomis priemonėmis, kuriomis galima įrodyti pakankamą kandidato ekspertinių žinių lygį šioje srityje bei kandidato susipažinimo su akademinių publikacijų praktika lygį (bei patirtį) – įgūdžius, kaip organizuoti recenzavimo procesą, kaip vertinti apžvalgas ir t. t.
9. Jei neatsiranda kandidatų, pasižyminčių pakankama kvalifikacija eiti STN redaktoriaus pareigas, tuomet vyriausiasis redaktorius, pasikonsultavęs su Redakcinė kolegija, įvardija redaktorių, pasižymintį pakankama kvalifikacija, kuris papildytų kandidatų į redaktorius sąrašą.
3 etapas. Specialiojo teminio numerio (STN) kokybės kontrolės užtikrinimas
10. Reikėtų vengti situacijų, kai STN organizuoja ir jo leidybai vadovauja tik vienas redaktorius. Išskirtiniais atvejais STN rengimui gali vadovauti tik vienas redaktorius. Tokiu atveju sprendimą daryti tokią išimtį būtina paremti išskirtinės redaktoriaus kvalifikacijos įrodymais.
11. Būtina, kad STN redaktoriai atstovautų įvairioms institucijoms.
12. Idealiu atveju STP redaktoriai yra bent iš dviejų skirtingų šalių.
13. Būtina vengti situacijų, kai STN redaktoriai atstovauja tik Lietuvos institucijoms. Išskirtiniais atvejais, kai neįmanoma rasti užsienio ekspertų, pasižyminčių pakankamomis lietuvių kalbos žiniomis, kad jie galėtų atlikti redaktoriaus vaidmenį, privaloma imtis papildomų priemonių, kad būtų užtikrinta STN rengimo proceso kokybė. Tarp šių papildomų priemonių gali būti konsultacijos su vyriausiuoju redaktoriumi ir / arba Redakcinės kolegijos nariais recenzavimo bei sprendimų dėl straipsnių priėmimo procese.
14. Kvietimas teikti publikacijas STN, parengtas pagal priimtą Kvietimų teikti publikacijas STN šabloną, yra svarbus įrankis užtikrinant kokybę bei proceso kontrolę, nes jame yra nuorodų, esančių šio proceso atskaitos tašku: 1) inovatyvumo bei atitikties žurnalo tikslams pagrindimas; 2) svarbiausios datos; 3) recenzijų skaičius; 4) STN Redakcinės kolegijos sudėtis; kiti aktualūs aspektai.
15. Kartu su kvietimu teikti publikacijas STN redaktoriai privalo vyriausiajam redaktoriui pateikti planus: 5) kiek straipsnių planuojama publikuoti STN; 6) kokia numatoma reklaminė bei informacijos skleidimo veikla; bei kokia dar informacija yra aktuali žurnalo administracijai.
4 etapas. Specialiojo teminio numerio (STN) publikavimas
16. Kai vyriausiasis redaktorius jau yra formaliai patvirtinęs STN leidimą, būtina sąlyga STN publikuoti yra paskelbtas kvietimas teikti publikacijas šiam specialiajam numeriui (žr. 1 etapas. Minties leisti specialųjį teminį numerį (STN) iškėlimas).
17. Tikimasi, kad STN redaktoriai šiam numeriui pristatys redakcijos Įžanginį žodį. Idealiu atveju įvadinis redaktorių straipsnis apžvelgia visus straipsnius, įtrauktus į STN, ir šią apžvalgą papildo redaktorių požiūriu, kaip atrinktieji straipsniai ir / arba pats STN prisideda prie aptariamos srities bei paties žurnalo raidos.
Kiti svarbūs aspektai
18. STN redaktoriai negali būti STN pateiktų straipsnių autoriai ar bendraautoriai.